“EZİDİLER’İN 73. FERMANI ŞENGAL SOYKIRIMI” KİTABI ÇIKTI

Namık Kemal Dinç’in kaleme aldığı Êzîdîlerin 73. Fermanı ŞENGAL SOYKIRIMI kitabı Zan Vakfı Yayınları arasından çıktı. Bugün çok gündemde olan Şengal’in statüsüne dair tartışmalara önemli katkılar sunacak bilgiler barındıran kitap Zan Vakfı Yayınlarının ilk eseri.

Diyarbakır, Batman ve Siirt’te bir yıl süren saha çalışmasının ürünü olan kitap; IŞİD saldırıları nedeniyle Şengal’den kaçmak zorunda kalan Êzîdîlerle sözlü tarih yöntemine dayalı yapılan derinlemesine mülakatlar neticesinde yazılmış. 46’sı kadın 54’ü erkek 100 kişi ile yapılan görüşmeler titiz bir şekilde çözümlenmiş ve analize tabi tutulmuş. Yapılan her bir görüşme soykırıma tanıklığın somut bir belgesi niteliğinde.

Mezopotamya’nın en kadim inanç topluluklarından biri 3 Ağustos 2014’te başlayan saldırılarla bir coğrafyadan sökülüp atılmak, yok edilmek istenmiş. 200 yıldır sistemli bir İslamlaştırma siyasetine maruz kalan Êzîdîler, IŞİD saldırısını kendi tabirleriyle 73. Ferman olarak tanımlamakta. Yüzyıllardır fermanlara, yani katliam ve soykırımlara karşı direnen Êzîdîler ve Êzîdîlik en ağır darbelerden birini IŞİD saldırıları sonucunda almış.

yüzyılın iletişim araçlarının sağladığı imkânlar sonucunda dünyanın gözleri önünde gerçekleşen Şengal Soykırımının ayrıntıları ve bütün safhaları ayrı başlıklar halinde kitapta yer alıyor. İki ana kısımdan oluşan kitabın Birinci Kısmında; Êzîdîler kimlik ve nüfusları hakkındaki bilgilerin yanında Şengal coğrafyası ve kısa tarihi hakkında önemli bilgiler yer alıyor. Modern Irak Devleti’nin kuruluşunun incelendiği bölümde Irak’ta ulus yaratma politikalarının Êzîdîleri ve Şengal coğrafyasını nasıl etkilediği anlatılıyor.
Soykırıma giden sürecin irdelendiği bölümde; Saddam Hüseyin sonrası Irak’ta ortaya çıkan kaos ortamı; Êzîdîlere dair inanç temelli tarihsel düşmanlığın tekrardan hortlaması; Şengal’in statüsüne yönelik tartışmalar; 2007 yılında Şengal’e bombalı saldırıların düzenlenmesi; Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Şengal politikaları ve IŞİD’in Musul’u ele geçirdikten sonra Şengal üzerinde artan baskısı ele alınıyor.

Devamında ise soykırımın nasıl gerçekleştiği ve maruz kalınan saldırılar ayrıntılarıyla bizzat yaşayanların, tanıkların dilinden aktarılıyor ve analiz ediliyor: 3 Ağustos 2014’te saat 02.00-03.00 sularında başlayan saldırılar ilk olarak hangi köyleri hedef seçti; Êzîdî toplumunun saldırılar karşısında tutumu ne oldu; Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı peşmergeler nasıl bir tavır aldı; köylerin boşaltılması ve kaçış sürecinde neler yaşandı, kaç(a)mayıp esir düşenlerin akıbeti ne oldu; Şengal Dağına sığınan on binlerce insanın yaşadığı zorluklar; açlık, susuzluk ve ölümle karşı karşıya kalan bu insanların oluşturulan Yaşam Koridoru vasıtasıyla nasıl tahliye edildiği; sonrasında göçten mülteciliğe uzanan hayat hikayeleri, kamp yaşamları, Türkiye’ye ve geleceğe dair düşünceleri…

Kitabın Birinci Kısmı, tarihsel arka plan, nüfus, coğrafya ve kimlik hakkında bilgilerle birlikte soykırıma dair ayrıntılı bir anlatı ve analizden oluşurken; İkinci Kısım görüşme yapılan Êzîdîlerin kişisel hikayelerine yer vermekte. Altısı kadın altısı erkek on iki Êzîdînin soykırımı nasıl deneyimledikleri, neler yaşadıkları, zorluklarla, zulümle nasıl başa çıktıkları bütünlüklü bir şekilde anlatılıyor.

KÜNYESİ

Kitabın İsmi: Êzîdîlerin 73. Fermanı ŞENGAL SOYKIRIMI

Yazarı: Namık Kemal Dinç

Yayınevi: Zan Vakfı Yayınları

İSBN: 978-605-82811-0-3

Sayfa Sayısı: 376

Fiyatı: 25 TL